Sort by *

First President

COUR DES COMPTES

Pierre Moscovici is the First President of the Cour des comptes since 3rd of June 2020. Appointed by the President of the Republic, he succeeds Mr. Didier Migaud.

The duties of the First President
Pierre Moscovici’s Biography

​​

  Pierre Moscovici was born on September 16, 1957

 

 

The duties of the First President

The First President determines the general organization of the Cour des comptes’ work, following an opinion from the General Prosecutor. He allocates the work of the Cour des comptes to the six different Chambers and decides the annual programme of work for the Cour, following proposals by the head of Chambers.
The First President leads the departments and manages the magistrates and staff assigned to the Cour.

Titles of office :

  • President  of the Budgetary and Financial Disciplinary Court (CDBF);
  • President of the High Council of the public finances (HCFP);
  • President of the Council of Mandatory Deductions (CPO);
  • President of the High Council of the Cour des comptes;
  • President of the High Council of the Regional and Territorial Chambers of Accounts (RTCAs);
  • External Auditor of the International Criminal Court (ICC);
  • External Auditor of the World Food Programme (WFP);
  • External Auditor of the Council of Europe
  • External auditor of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE)
  • External auditor of the World Trade Organization (WTO)

Pierre Moscovici’s  Biography

Education

  • Postgraduate degree (DEA) in advanced macroeconomics
  • Postgraduate degree (DEA) in philosophy
  • Graduate of the Institut d'Études Politiques de Paris
  • Graduate of the École nationale d’administration (ENA)

Decorations

  • Chevalier of the Légion d'Honneur Order

Career

  • 3 June 2020 : First President of the Cour des comptes
  • From November 2014 to November 2019 : European Commissioner for Economic and Monetary Affairs
  • May 2012 : Minister of the Economy and Finance
  • Between 2008 and 2012 : President over the Urban Area of Montbéliard
  • June 2012 : Re-elected Member of the French National Assembly for the department of the Doubs
  • June 2007 : Re-elected Member of the French National Assembly for the department of the Doubs
  • Vice-President of the European Parliament
  • July 2004 : Elected Member of the European Parliament
  • February 2003 : Senior Audit manager (conseiller maître)
  • November 2002 : Cour des comptes 
  • June 1997 : Minister in charge of European Affairs
  • June 1997 : Member of the French National Assembly for the department of the Doubs
  • July 1994 : Elected Member of the European Parliament
  • September 1990 : Head of department for public service modernisation and financial resources at the High Committee for Strategic Planning (Commissariat général du Plan)
  • May 1988 : Technical advisor to the Minister of National Education, Youth and Sport

Other functions

  • Affiliated professor at Sciences Po Paris and visiting professor at Columbia University in New York and at the College of Europe in Bruges